Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży
Zaburzenia odżywiania są typowe dla młodzieży w okresie dojrzewania, ale często stwierdza się je też u dzieci. Pomimo tego, że trudno wskazać jednoznacznie ich przyczynę, sugeruje się, że istotną rolę w ich rozwoju u młodzieży odgrywają predyspozycje genetyczne, problemy rodzinne oraz wzorce idealnej sylwetki promowane przez media. Osoby z bulimią czy anoreksją mają problem z akceptacją własnego ciała, dążą do utraty wagi i obawiają się przytycia. Jednak długotrwałe ograniczanie składników odżywczych prowadzi do ich licznych niedoborów, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego też ważne jest wczesne wprowadzenie kompleksowego leczenia obejmującego, psychoterapię, jak i farmakoterapię dietoterapię.
Zaburzenia odżywiania (takie jak np. anoreksja czy bulimia) są dość powszechnymi i jednocześnie poważnymi przypadłościami, które coraz częściej stwierdza się u młodzieży w okresie dojrzewania. Należą one do grupy zaburzeń psychicznych, jednak ich bezpośrednią przyczyną nie jest jedynie chęć uzyskania szczupłej sylwetki. Bardzo istotną rolę odgrywają również charakterystyczne cechy osobowości chorego, m.in.:
– ambicja,
– perfekcjonizm,
– silna wola,
– determinacja w dążeniu do osiągnięcia celu.
Ważne są również predyspozycje genetyczne, problemy rodzinne oraz wzorce idealnej sylwetki rozpowszechnione przez media. Przyczyną zaburzeń odżywiania mogą być także trudności z samoakceptacją oraz nadmierna presja ze strony otoczenia.
Niezależnie od czynników, zaburzenia odżywiania prowadzą do niedoborów składników pokarmowych, witamin oraz mikro- i makroelementów, co ma szczególne znaczenie w okresie dojrzewania. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może prowadzić to do:
– upośledzenia licznych procesów fizjologicznych w organizmie,
– rozwoju nieprawidłowości układu kostno-szkieletowego,
– zaburzeń układu hormonalnego.
Dlatego zaburzeń odżywiania nie można bagatelizować i w przypadku gdy podejrzewamy, że problem ten może dotyczyć naszego dziecka, należy jak najszybciej udać się po poradę do specjalisty, aby podjąć odpowiednie leczenie.